Wyspa Brač

Liczba miejsc noclegowych: 344

Wyspa Brač

Pokaż na mapie
Brač

Opis

Brač to górzysta wyspa leżąca w pobliżu Splitu. Pod względem powierzchni jest największą wyspą w Dalmacji i trzecią na Morzu Adriatyckim.  Od lądu oddziela ją Brački Kanal, szeroki od 6 do 13 km. Promy kursują na linii Supetar - Split i Sumartin – Makarska. Największym miastem na wyspie jest Supetar, zaś najpiękniejszymi  i najbardziej znanymi plażami może pochwalić się Bol.
Wyspa zamieszkana została jeszcze w Paleolicie. Od tego czasu zamieszkiwało tu wiele różnych narodów- najpierw Starożytni Grecy, następnie podbili ich Rzymianie. W początkach swojego istnienia tereny te zaczęli też zasiedlać Słowianie. W XII wieku obszar trafił pod władanie Cesarstwa Węgier. Dalszą historię goście będą mieli okazję poznać odwiedzając któreś z tutejszych muzeów. Wyspa posiada szczególnie dużo zabytków renesansowych. Była też mekką rzeźbiarzy, ze względu na wydobywany na niej marmur, który posłużył również  m.in. do budowy Pałacu Dioklecjana w Splicie i Białego Domu w Waszyngtonie.
Na obszarze tym występuje typowy klimat śródziemnomorski- suche i ciepłe lata, łagodna zima. Średnia temperatura powietrza w sezonie wynosi 30 stopni Celsjusza,  morza zaś 22 stopnie.